Vijesti-sr

СИГУРНОСТ У БИХ ЈЕ НА ЗАДОВОЉАВАЈУЋЕМ НИВОУ

У Народној скупштини Републике Српске је, у организацији скупштинског Одбора за безбједност, а уз подршку Развојног програма Уједињених нација (УНДП), одржан састанак на којем су учествовали чланови Комисије за сигурност Представничког дома Парламента Федерације БиХ, Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ и Заједничке комисије за надзор над радом Обавјештајно-безбједносне агенције БиХ.


На почетку састанка представници УНДП су одржали презентацију о Пројекту јачања капацитета цyбер сигурности у БиХ, коју имплементира ова међународна организација. 
У видео презентацији представљено је на који начин може доћи до „хаковања“ мобилних телефона и тако угрозити рад самих институција. Потом је стручно образложено због чега је потребно уредити законски оквир како би се ојачала заштита података и интернет платформи институција. Наглашено је да је заштита од цyбер напада и обавеза земље на путу ка ЕУ. 


Истакнуто је да средства за ову намјену постоје и да је УНДП спреман да помогне у том процесу, али да су потребни закони који ће регулисати област заштите од цyбер напада. 


На почетку расправе о „актуелној сигурносној ситуацији у БиХ“  предсједник Одбора за безбједност Народне скупштине Републике Српске Вукота Говедарица рекао је да је сигурносна ситуација задовољавајућа, те да највећу пријетњу представља цyбер криминал, организовани криминал и корупција, мигрантска криза, шпијунажа, учешће држављана БиХ на страним ратиштима и тероризам.


Предсједник Комисије за безбједност Представничког дома Парламента ФБиХ Драган Миоковић сложио се да је стање безбједности у БиХ задовољавајуће, али је додао да перцепција јавности одудара од стварног стања. 


Он је такођер упозорио на опасности од цyбер криминала, те подсјетио на случајеве које је разоткрила Скy апликација истичући да брине повезаност организованог криминала са политичким и структурама служби безбједности. 


„Док правосуђе не почне да ради свој посао имат ћемо лоше резултате, јер проблем криминала не смије бити политичко питање, него питање правосуђа“, рекао је Миоковић. 


Он је истакао да је у фокусу јавности у ФБиХ посљедњих мјесеци проблем фемицида, истичући да Република Српска предњачи у том сегменту јер је насиље над женама унесено у Кривични законик Српске, док ФБиХ сада ради на том проблему. 


Након уводних обраћања чланови скупштинских одбора и комисија отворили су расправу о стању сигурности и сигурносним изазовима, истичући да је о свим питањима и проблемима потребно разговарати чему доприноси данашњи састанак у Народној скупштини Републике Српске. 


Говорећи о проблемима у сектору сигурности, члан Заједничке комисије за одбрану и сигурност Парламентарне скупштине БиХ Средоје Новић рекао је да су корупција и криминал пошасти које разарају свако друштво и не дају му да иде напријед, а код грађана стварају негативну слику укупног безбједносног стања.

Члан Заједничке комисије за надзор над радом ОБА БиХ Милорад Којић је нагласио да би оваквим састанцима требало да присуствују представници сигурносних служби како би презентовали своје податке, али и изнијели приједлоге на који начин је потребно унаприједити законодавни оквир како би њихов рад био бољи. 

Ово је иначе био други заједнички састанак комисија за сигурност оба ентитетска парламента, а први је одржан у Парламенту ФБиХ.

 

ФОТОГАЛЕРИЈА