Vijesti

Delegacija Venecijanske komisije s predstavnicima oba doma Parlamenta FBiH

U zgradi Parlamenta Federacije BiH održan je sastanak delegacije Venecijanske komisije koju su činili potpredsjedanik Kaarl Heikki Tuori i članica Sarah Develand, te Mary Ann Hennesey, šefica ureda Vijeća Evrope u BiH. Uime Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH sastanku su prisustvovali predsjedavajući Fehim Škaljić, v.d. sekretar Daniela Čegar i sekretar Ustavne komisije Sead Dizdarević. Uime Doma naroda Parlamenta Federacije BiH  prisustvovali su  predsjedavajući Radoje Vidović, sekretar Izmir Hadžiavdić, te Zoran Jovanović i Aldin Avdić, predsjednik i sekretar Komisije za ustavna pitanja.

Potpredsjednik Venecijanske komisije Karlo Tuori pozdravio je napore na planu ustavne reforme u Federaciji BiH i iskazao spremnost Venecijanske komisije da pruži odgovarajuću podršku ovom procesu.
Podsjetio je na izvještaj Venecijanske komisije o ustavnom ustrojstvu BiH iz 2005. godine kojim je ukazano na potrebu sveobuhvatne ustavne reforme na nivou države i entiteta, a naročito na nekoliko specifičnih pitanja u Federaciji koja bi trebala rješavati: jačanje građanskog principa, racionalizacija administracije, odnosi između entiteta i kantona, održivost strukture dvostruke izvršne vlasti u vidu predsjednika i premijera itd.

„Posebno je istaknuta važnost da se donošenje Ustava u ovoj fazi demokratskog procesa u BiH odvija punim legitimitetom, što podrazumijeva Ustav u Parlamentu, raspravu među građanima i narodima, političkim subjektima i stručnim timovima da bi se u ravnopravnosti svih prijedloga došlo do rješenja koje će omogućiti otklanjanje onih slabosti koje danas koče razvoj BiH – kazao je, između ostalog, predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH Fehim Škaljić.

Konstatovao je da bi prednacrt Ustava FBiH uz u međuvremenu pristigle preporuke i prijedloge trebao biti razmatran na tematskoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH u decembru, a što bi činilo podlogu za izradu nacrta Ustava FBiH o kojoj će se Parlament izjašnjavati nakon čega bi uslijedila javna rasprava.
Istakao  je da bi ustavne promjene trebale rezultirati i stvaranjem odgovarajućeg ekonomskog ambijenta za efikasnije suprotstavljanje ekonomskoj krizi, naglašavajući da bi proces ustavnih reformi trebao biti realiziran do kraja aprila 2014. godine kada se ulazi u izbornu trku za opće izbore u BiH.

Predsjedavajući Doma naroda Parlamenta Federacije BiH Radoje Vidović podsjetio je na brojne izmjene Ustava FBiH tokom posljednjih 19 godina, kao i posljedice odluka za njegove izmjene donesene 2002. godine od tadašnjeg visokog predstavnika Međunarodne zajednice u BiH Wolfganga Petricha. Naglašavajući potrebu reforme Ustava FBiH, Vidović je istakao kako se sadašnje ustavno rješenje pokazalo neučinkovito, te da ne garantira prava i ravnopravnost konstitutivnih naroda. „Sve ovo je dovelo Federaciju u parlamentarnu krizu, koja se još od 2002. godine neprestano pogoršavala kulminirajući tokom posljednjih nekoliko godina”, istakao je Vidović.

Svi učesnici sastanka istakli su potrebu reforme Ustava FBiH radi osiguranja pune ravnopravnosti konstitutivnih naroda, te izgradnje modernog i racionalnog i funkcionalnog sistema, a sve radi izgradnje Ustava po mjeri evropskih zahtjeva i onoga što građani traže na evropskom putu.

[[foto|931]]