Vijesti

Izvještaj sa 1. sjednice Komisije za evropske integracije

Sarajevo, 18.02.2020. godine

 

Dana 18.02.2020. godine u 11:00 sati održana je 1. (konstituirajuća) sjednica Komisije za evropske integracije Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH (u daljem tekstu: Komisija).

     

Sjednici je prisustvovalo trinaest članova Komisije, i to:

 

  1. Mirsad Zaimović - predsjednik Komisije
  2. Mladen Bošković - zamjenik predsjednika Komisije
  3. Osman Ćatić - član
  4. Damir Mašić - član
  5. Marijan Klaić - član
  6. Alma Kratina - član
  7. Azra Hadžić-Bećirspahić - član
  8. Sabina Ćudić - član
  9. Elzina Pirić - član
  10. Irfan Durić - član
  11. Nermin Muzur - član
  12. Eldin Vrače - član
  13. Hasan Muratović - član

 

Prisustvom dovoljnog broja članova na sjednici Komisije ispunjeni su uslovi za punovažan rad u pogledu kvoruma i odlučivanja.

 

Predsjednik Komisije je predložio dnevni red koji je jednoglasno usvojen, a koji glasi:

 

DNEVNI RED

 

  1. Predstavljanje i usvajanje Programa rada Komisije za evropske integracije PF BiH za 2020. godinu
  2. Održavanje sastanka Parlamentarnog foruma o evropskim integracijama BiH (mart 2020. godine – domaćin Odbor za evropske integracije i regionalnu saradnju NSRS)
  3. Ostala pitanja

 

Na osnovu člana 59. tačka 3.a. Poslovnika Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine (“Službene novine FBiH” broj 69/07), Komisija podnosi sljedeći:

 

I Z V J E Š T A J

 

Nakon što je predsjednik Komisije Mirsad Zaimović otvorio sastanak i predstavio dnevni red, data riječ savjetnici za evropske integracije i međunarodne odnose Elviri Haboti koja je izvjestila prisutne članove o tačkama dnevnog reda, te pružila detaljne informacije o planiranim aktivnostima/sastancima Komisije u narednom periodu, posebno istaknuvši sastanak sa predstavnicima Delegacije EU u BiH, tačnije ambasadorom Johannom Sattlerom, šefom Delegacije EU i specijalnim predstavnikom EU u BiH i ambasadorom Republike Hrvatske u BiH Nj.E. Ivanom Sambolićem, zatim predstavnicima tvining projekta u BiH, Narodne skupštine Mađarske, te Ureda Vlade FBiH za zakonodavstvo i usklađenost sa propisima EU i Ureda za evropske integracije.     

 

Članovima su prezentirane i osnovne informacije o tvining projekatima u BiH koji imaju za cilj da unaprijede ulogu sva četiri parlamenta u BiH (Parlamentarna skupština BiH (PSBiH), Parlament Federacije BiH, Narodna skupština RS (NSRS) i Skupština BD (SBD), uključujući i kantonalne skupštine) u procesu pristupanja BiH Evropskoj uniji i implementaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, te rezultatima implementacije prethodna dva projekta, poput Akcionog plana za Parlament Federacije BiH, Parlamentarnog foruma o evropskim integracijama BiH i Biltenu o evropskim integracijama BiH čije je treće objavljivanje (priprema cjelokupnog sadržaja/teksta i aktivnosti) bila u nadležnosti Parlamenta Federacije BiH koja je uspješno okončana.

 

Nakon kratke prezentacije ovih informacija, predsjednik Komisije je predstavio Program rada koji je stavljen na glasanje i jednoglasno usvojen. Zastupnica Sabina Ćudić je naglasila blagu zabrinutost, ali ujedno i veliki značaj strateškog nadzora nad procesom usklađivanja zakonodavstva, te u skladu sa ovim, planirano je u narednom periodu održati informativni sastanak sa predstavnicima relevantnih Ureda Vlade FBiH za zakonodavstvo i usklađenost sa propisima EU.

 

Kada je riječ o drugoj tačci dnevnoga reda, zastupnici Damir Mašić i Hasan Muratović naglasili su potrebu da se Zajednička izjava Parlamentarnog foruma o evropskim integracijama BiH, pripremljena od strane Odbora za evropske integracije i regionalnu saradnju NSRS kao domaćina 11. sastanka Foruma, detaljnije razmotri i po potrebi dopuni. Predsjednik Zaimović je dao rok od 7 dana da se Komisiji očituje i dostavi prijedloge za izmjenu i dopunu Izjave.

 

Pod tačkom „ostala pitanja“, prisutni članovi upoznati su o OSCE-ovom prijedlogu Memoranduma o razumijevanju između Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH i Organizacije za sigurnost i saradnju u Evropi koju predstavlja Misija OSCE-a u BiH čiji je cilj prvenstveno nastavak saradnje sa OSCE-om koja se zasniva na principima međusobnog uvažavanja i razumijevanja, konsultiranja i potrebe za zajedničkim radom. Komisija je pozdravila napore OSCE-a i dala apsolutnu podršku potpisivanju Memoranduma čija je ceremonija potpisivanja sa rukovodstvom oba doma Parlamenta planirana u martu.   

 

Zastupnik Mladen Bošković se kratko osvrnuo na usvojeni Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji stručne službe Predstavničkog doma Parlamenta FBiH i zahvalio se članovima Administrativne komisije na pruženoj podršci prilikom usvajanja ovoga izuzetno važnoga akta.

 

Članovi Komisije su također obaviješteni o potrebnoj dokumentaciji za izdavanje diplomatskog pasoša na koji, u skladu sa Pravilnikom o izmjenama i dopunama Pravilnika o izdavanju diplomatskih pasoša, imaju pravo kao članovi Komisije za evropske integracije.