Vijesti

Održana Stručna rasprava u Parlamentu FBiH

U Predstavničkom dom Parlamenta Federacije BiH organizirana je STRUČNA RASPRAVA pod nazivom „Federacija u postupku provođenja presuda Suda za ljudska prava u Strazburu“. Namjera inicijatora za održavanje ove sesije predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH Edina Mušića bila je da se i na ovaj način javnost upozna sa problematikom od izuzetnog značaja za građane. Tokom stručne rasprave, u fokusu su bile teme koje se odnose na povrat vojne imovine u Federaciji BiH – vojni stanovi, povrat stare devizne štednje, zatim Zakon o prekršajima i Krivični zakon.

Izražavajući zahvalnost organizatoru ovoga skupa predsjedavajućem Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, za inicijativu o održavanju ovog izuzetno značajnog skupa, glavni uvodničar Faris Vehabović, sudija Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, istaknuo je da se prvi put u jedanaest godina, otkako Bosna i Hercegovina ima svog predstavnika u Evropskom sudu za ljudska prava, organizirala rasprava o ovim temama

“Ulaskom u Vijeće Evrope 2002. godine, Bosna i Hercegovina prihvatila je obavezu da kontinuirano usklađuje svoje zakonodavstvo sa zahtjevima iz Evropske konvencije za ljudska prava“, kazao je uvodničar Vehabović, naglasivši pri tome da je ova rasprava  na tragu ispunjenja ovih obaveza. On je izrazio potrebu, želju i nadu da će se u BiH prioritetno pristupati procesu preciziranja i unapređivanja zakonodavstva, kako bi dodatno osnažili rad domaćih pravosudnih institucija, da bi u konačnici imali što manji broj obraćanja građana Bosne i Hercegovine prema Evropskom sudu za ljudska prava.

Gospodin Vehabović je također upoznao prisutne o organizaciji i načinu rada Evropskog suda za ljudska prava, a zatim o implementaciji presuda koje se tiču navedenih tema.

“Kada govorimo o predmetima koji se podnose protiv Bosne i Hercegovine na godišnjem nivou, radi se o oko 1000 njih – u prosjeku, što je znatno manje u odnosu na susjednu Srbiju koja ima oko 10000 tužilačkih predmeta, dok ih Hrvatska ima oko 2000 godišnje“, rekao je glavni uvodničar. Ovaj bh. sudija pri Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu je naglasio da naša zemlja trenutno ima 340 aktivnih predmeta i 400 koji su stavljeni po strani. Oni se odnose na ratne štete u Republici Srpskoj. Stavljeni su privremeno u stanje mirovanja zato što je donesena vodeća presuda i čeka se reakcija Republike Srpske u roku koji je naveden u presudi.  

Organizator ovog značajnog skupa predsjedavajući Mušić zahvalio je glavnom uvodničaru Vehaboviću za stručno, iscrpno izlaganje i učešće o raspravi, te tom prilikom naglasio da je ostvarivanje ljudskih prava, njihova primjena i zaštita bila i jeste naš imperativ.

Zaključak ovog značajnog skupa je da se sačine stručne preporuke, koje se odnose na sve tri teme, o kojima je bilo riječi, te da se u formi dokumenata proslijede zakonodavnim, izvršnim i sudskim organima i radnim tijelima kako bi se unaprijedile i osnažile naše institucije i zakonodavstvo.

Inače, u radu ovog skupa učestvovali su predstavnici zakonodavne, izvršne i sudske vlasti u Federaciji BiH, te radna tijela Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH. 

[[foto|1185]]