Vijesti

Održava svečana akademija u Mostaru povodom Dana državnosti BiH

U organizaciji četiri mostarske kulturne institucije, Narodnog pozorišta Mostar, Pozorišta lutaka Mostar, Muzeja Hercegovine i Centra za kulturu, a uz pokroviteljstvo Edina Mušića, predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH i Šerifa Špage predsjedavajućeg Skupštine HNK, održana je svečana akademija u povodu Dana državnosti Bosne i Hercegovine.

Svečanoj akademiji prethodila je prigodna svečanost otvaranja Centra za kulturu Mostar. Obnovljene prostorije Centra simbolično su, presijecanjem vrpce, otvorili federalna ministrica obrazovanja Elvira Dilberović, dugogodišnja direktorica ove ustanove Jelka Kebo i aktualni direktor Senad Suljić. Na obnovi i nadogradnji se radilo aktivno u proteklih gotovo dvije godine.

Edin Mušić predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH, jedan od pokrovitelja akademije, kazao je kako je 25. novembar jedan od najznačajnijih datuma u historiji naše zemlje.

"Ovo je datum kad je potvrđena državnost naše zemlje, tako koristim priliku da svim građanima Bosne i Hercegovine čestitam ovaj veliki praznik. Dobro bi bilo da svi mi koji radimo i živimo ovdje učinimo maksimum u onome što obavljemo, tako najbolje pridonosimo opštem dobru naše zemlje. Suživot, tolerancija i kompromis nikada nisu bili na odmet na ovim prostorima“, kazao je Mušić.

Predsjedavajući Skupštine Hercegovačko-neretvanskog kantona Šerif Špago istakao je kako je ovaj događaj kao i aktivnosti koje se provode i planiraju se provesti, potvrđuju da najveći broj građana BiH ovaj dan doživljava kao praznik jedne samostalne i suverene države BiH.

- Prisustvujući ovom događaju, građani osjećaju da BiH treba podršku u ovim vremenima kada mnogi, koji se čak nalaze na visokim političkim dužnostima, negiraju historiju, kontinuitet i postojanje države BiH. Prisustvovanjem ovakvim događajima u ovako velikom broju demantujemo te ljude - kazao je Špago, naglasivši da se nada da u budućnosti svi oni koji negiraju postojanje BiH će imati sve manje prostora da svoja opredjeljenja iznose u javnosti.

Gostima i zvanicama na svečanoj akademiji u svojstvu izlagača obratio se i dekan Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu, prof.dr. Šaćir Filandra, koji je pored ostalog naglasio je da, radi promjene trenutnog stanja, moramo biti spremni na najmanje dva procesa – a to su procesi stalnog obrazovanja i učenja, te permanentnog pregovaranja. “Morali bi se osloboditi fatalizma i determinizma, te djelatno shvatiti, svaki od nas ponaosob, da je stanje naše države, baš kao i stanje našeg vlastitog, pojedinačnog života, prije svega stvar nas samih, naša obaveza i odgovornost, da je to stanje produkt naše svijesti i naše volje”

U kulturno-umjetničkom programu svečane akademije, učestvovao je ansambl Mostarske kiše, zatim kvartet mostarskog Simfonijskog orkestra, te glumac Ermin Sijamija.

[[foto|1930]]