Vijesti

Predsjedavajući Mušić na međunarodnom simpoziju u Turskoj

Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, Edin Mušić, na poziv gradonačelnika grada Kodžaeli, prisustvovao je Međunarodnom simpoziju pod nazivom „ 15 juli – državni udar; Globalni efekti, mediji i demokratija“ koji je održan od 26.-28. oktobra 2017.godine.
Tokom uvodnog izlaganja na početku simpozija prisutnima su se obratili i gradonačelnik Kodžaelija, guverner regije Kodžaeli, Ministar kulture i turizma Republike Turske, predstavnik predsjednika Republike Turske te kao specijalni gost i Günter Verheugen, bivši komesar za proširenje EU.
Simpoziju su, pored velikog broja međunarodnih predstavnika iz oblasti politike, obrazovanja, nauke, vojne oblasti, novinarstva, doprinos su dali i profesori sa Univerziteta u Sarajevu.

Na sesiji pod nazivom "Demokratija, parlament i državni udar" koju je na simpoziju Kartepe moderirao bivši predsjednik turskog parlamenta Mehmet Ali Šahin, govornici su bili predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine Edin Mušić, Veyis Güngör - predsjednik „Holland Turkevi Research Center“, Ata Atun - politički savjetnik predsjednika Turske Republike Sjeverni Kipar i Beril Dedeoğlu sa Univerzitet Galatasaray.
Predsjedavajući Mušić je podsjetio prisutne na značajna dešavanja na početku 21. vijeka, poput terorističkog napada od 11. septembra 2001. godine  u SAD  pa do 15. jula 2016. godine i pokušaja državnog udara u Turskoj. Istakao je potrebu da politički analitičari, historičari i teoretičari trebaju i moraju naučno obraditi globalne efekte vrlo dinamičnog perioda u velikom dijelu svijeta, poput zemalja Sjeverne Afike, Bliskog istoka, pojedinih evropskih zemalja, u Mijanmaru i sl.

Mušić je podsjetio prisutne na dešavanja od 7. februara 2014. godine u Bosni i Hercegovini. Istakao je da su protesti građana, organizovani kroz tzv. neformalne grupe, iskazivanjem nezadovoljstva, prerastali u nekontrolisani anarhični postupak. Demokratski principi na kojima počiva parlamentarna Bosna i Hercegovina su tada bili ugroženi a to je pravo da birate ili da budete birani. Pokušano je uvođenje tzv. neposredne demokratije putem plenuma građana koja nigdje do sada nije prepoznata u svijetu.

Pored nanošenja štete izazivanjem anarhije, atakovanjem na policiju paljene su državne institucije i pokušano dovođenje u pitanja funkcionisanje države Bosne i Hercegovine. Zapaljena je zgrada Predsjedništva BiH koja je bila simbol otpora u agresiji 1992-1995. godine, a u istoj zgradi nalazi se i Ustavni sud i Državni arhiv. Takođe je podsjetio prisutne i na nenadoknadive gubitke paljenjem sarajevske Vijećnice u agresiji 1992. godine.

Zaključujući svoje izlaganje istakao je da volju naroda, koji se bori za pravdu i istinu, ništa ne može pobijediti. Globalne efekte trebamo posmatrati trenutno i dugoročno sa više aspekata, iz ugla politike, ekonomije, turizma, poštivanja ljudskih prava i sl. Imperativ u svakoj demokratskoj državi je očuvati državu i očuvati demokratiju po svaku cijenu.

[[foto|1910]]