Vijesti

Predsjedavajući Mušić sastao se sa šefom Misije OSCE-a Mooreom

Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine (BiH) Edin Mušić sastao se danas sa šefom Misije OSCE-a u BiH Jonathanom Mooreom. Teme koje su dominirale u razgovoru su borba protiv kriminala i korupcije, sprečavanje različitih oblika mržnje, efikasnost rada javne uprave, te saradnja Predstavničkog doma Parlameta FBiH i Misije OSCE.

Predsjedavajući Mušić pohvalio je projekt koji je federalni Parlament realizirao sa OSCE-om „Dani otvorenih vrata“ ocjenjujući ga jako zanimljivim i efektnim. „Veliki broj učenika i studenata iz svih krajava posjetilo je Parlament Federacije, upoznalo se sa metodologijom, načinom i uslovima rada ovog tijela“, istakao je Mušić.

Pred federalnim Parlamentom je i rad u oblasti evropskih integracija što je i dalje izazov, naglasio je predsjedavajući Mušić, ali i izrazio zadovoljstvo što je ova institucija kvalitetno odgovorila na sva pitanja iz Upitnika Evropske komisije koja su bila zatražena.

Zahvalio  je Misiji OSCE-a koja je pružila podršku kada je riječ o prevođenju dokumenata u okviru Upitnika Evropske komisije na engleski jezik.

Moore je istakao da ova misija već godinama ima uspješnu saradnju s demokratskim institucijama u BiH uključujući federalni Parlament, naglašavajući da je bitno razgovarati o temama koje su važne za provođenje reformi kao što je obrazovanje.

Govoreći o suzbijanju govora mržnje, istaknuo je važnost postojanja 31 lokalne koalicije protiv mržnje, ponovivši da je još 2007. godine Međunarodni sud pravde utvrdio da je počinjen genocid u Srebrenici.

„Nema razloga da se ta činjenica negira, to je jedinstven i zajednički stav međunarodne zajednice. Neki ljudi ta pitanja spominju u kontekstu obrazovanja i udžbenika, ali je problem BiH što ima previše politike u svim segmentima društva pa i u obrazovanju“, naglasio je Moore.

Bez obzira na to, zaključio je da ne postoji opravdanje za negiranje genocida u Srebrenici.

Predsjedavajući Mušić je dodao da je posljednjih godina posebno izražajan govor mržnje u javnom prostoru, putem društvenih mreža. Posebno zabrinjava činjenica što su određene negativnosti postale popularan trend koji sve ozbiljnije aktivira učešće čak i djece koji jako puno koriste internet i time postaju žrtve takvog verbalnog nasilja, sa čime se složio i šef Misije OSCE-a u BiH.

[[foto|1863]]