Vijesti

PREDSTAVNIČKI DOM PARLAMENTA FBiH: Inicijativa i preporuke za promjenu Ustava FBiH

Na početku proširene sjednice Predstavničkog doma Parlamenta FBiH prisutnima se obratio predsjedavajući Fehim Škaljić rekavši da u FBiH padaju prihodi, smanjuju se investicije i usložnjava socijalno stanje stanovništva, a vlasti ne nalaze rješenje,  zbog čega je potrebno pristupiti ustavnoj reformi. 

„Stoga je  neophodno provesti široku javnu raspravu o ovom pitanju, jer Ustav nije pitanje koje se tiče samo članova Parlamenta FBiH niti bilo kojih političkih elita, nego potreba i pravo svakog građanina i svih onih koji žive u FBiH, zbog čega je nužno ovaj proces voditi otvoreno i transparentno. Prvi put od 1996. godine razgovara se u Parlamentu FBiH o reformi Ustava. Do sada su promjene kreirane izvan Parlamenta ili su amandmani usvajani u nekim specijalnim procedurama ili na zatvorenim sjednicama", rekao je predsjedavajući Škaljić. 

Predsjednik Ustavne komisije Predstavničkog doma Mahmut Alagić kazao je da ova komisija smatra da su preporuke Ekspertne grupe dobar temelj za ustavne promjene, kao i da je potrebno sačiniti cjelovit tekst novog ustava FBiH zbog brojnih predloženih izmjena. 
Nacrt preporuka za izmjenu Ustava FBiH prisutnima su predstavili i članovi Ekspertne grupe.  Krešimir Zubak je rekao da je ova grupa uložila značajan napor kako bi sačinila preporuke koje bi trebale rezultirati poboljšanjem stanja u FBiH. Naglasio je da kantoni u FBiH nemaju ništa veće nadležnosti nego pokrajine ili provincije u nekim drugim zemljama. 
Član Ekspertne grupe Kasim Trnka je rekao da bi u Ustavu FBiH trebalo poduzeti niz zahvata kako bi Parlament bio centralna institucija vlasti koja bi dobila na značaju u funkcioniranju ukupnog sistema. 
"Prije svega, trebamo napraviti čisti model parlamentarne demokratije u kojem imamo odnos kočnice i ravnoteže između zakonodavne i izvršne vlasti kako bi cijeli sistem uspješno funkcionirao. Parlamentu predlažemo i nekoliko proširivanja nadležnosti, koje bi bile preuzete od institucije predsjednika i potpredsjednika ovog entiteta", rekao je Trnka. 
Predloženo je i održavanje zajedničkih sjednica oba doma Parlamenta FBiH na kojima bi se raspravljalo o najosjetljivijim pitanjima funkcioniranja života u FBiH, ustavnim promjenama, izboru sudija Ustavnog suda FBiH, funkcioniranju Vlade, odnosno o ukupno 15 pitanja. 
Vehid Šehić je rekao da se Ekspertna grupa nije bavila novom teritorijalnom organizacijom FBiH, ali je preporučila uvođenje dvije vrste kantona, odnosno kantona i subkantona, uz obrazloženje da u nekim kantonima živi nekoliko stotina hiljada, a u nekim nekoliko desetina hiljada građana, zbog čega bi trebalo ograničiti broj ministarstava. 
Mile Lasić apelirao je na parlamentarce da preporuke gledaju kao nužnu pomoć u pokretanju ustavne reforme. 
"Ovaj se projekat može posmatrati kao smislen odgovor na složenu materijalnu i socijalnu situaciju u kojoj se nalaze građani. Ove preporuke predstavljaju osnov i poticaj za suštinske promjene i, ako ne budu pretočene u ustavnu normu, čeka nas posve neizvjesna budućnost", rekao je Lasić. 

Premijer FBiH Nermin Nikšić naglasio je da je ovaj entitet preskup i neefikasan, te da se nada da će  rasprava o promjeni  Ustava predstavljati početak jednog procesa koji je nužan kako bi se od FBiH stvorio prostor u korist građana. 
"Ovo je prilika koju ne smijemo propustiti. Smatram i doživljavam ovo i kao početak reforme Ustava BiH, jer i to se mora desiti prije ili kasnije, a taj proces će biti još teži", rekao je premijer Nikšić.

Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH prihvatio je inicijativu za pokretanje procesa reforme Ustava FBiH.  Zastupnici su se saglasili da je potrebno reformirati federalni ustav, pri čemu bi se, između ostalog, mogle uzeti u obzir i neke od oko 180 preporuka grupe koju je formirala Ambasada SAD. 
Daljnje aktivnosti vodit će Ustavna komisija Predstavničkog doma. 

[[foto|628]]