Vijesti

Samit za mir i pomirenje „Korak naprijed“

U okviru panel diskusije pod nazivom „Liderstvo u 21.vijeku „, pored predsjedavajućeg Škaljića, skupu su  se obratili : Ranko Krivokapić, predsjednik Skupštine Crne Gore, Josip Leko, predsjednik Sabora Republike Hrvatske, Nebojša Stefanović, predsjednik Narodne Skupštine Republike Srbije, Božo Ljubić, predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH i Igor Radojičić, predsjednikNarodne skupštine Republike Srpske.
Predstavnik Zrinski instituta za mir iz Bostona Dražen Komarica rekao je, u obraćanju učesnicima skupa, da je cilj samita unaprijediti dijalog.   Poručio je da se samo zajedničkim radom može doći do pozitivnih promjena, za koje je dijalog ključan.
"Na ovom samitu želimo istaći naše sličnosti, a ne različitosti", rekao je Komarica i poručio učesnicima da svojim postupcima otvore ovaj region ostatku svijeta.
Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta FBiH Fehim Škaljić rekao je da bez mira nema budućnosti, dodajući da je put izgrađivanja mira imperativ za budućnost.
Kazao je da postoji spremnost da se radi na tome, te da postoji puno prostora gdje se može zajednički nastupati.
"Uspjeh trebamo, a put do njega podrazumjeva mudro upravljanje spoznajama iz prošlosti i vizionarsko promišljanje o budućnosti.Ostvariti ga možemo uz uporan i sistematičan rad, razvoj efikasnih institucija vlasti, ekonomsku uspješnost, kulturnu i duhovnu neovisnost i slobodu čovjeka i naroda. Oni koji su izabrani od građana,lideri, koji nose odgovornost kretanja naprijed, moraju u svom ponašanju i ophođenju u javnosti da cijene i ispoljavaju etičke norme, da ih obilježava i potvrđuje tolerancija. Moramo mijenjati stanje, da bismo ispunili obećanje. To nećemo moći postići bez međusobne saradnje i dijaloga kako između nas, tako i između pojedinaca, grupa i institucija“, iostakao je između ostalog Škaljić.
Predsjednik NSRS Igor Radojičić je kazao  da,    "Nama na ovim prostorima stanje mira i stabilnosti treba nužno i nepovratno da se vratimo normalnom životu i napretku i bez prijetnje bilo kakvog sukoba.Gadnja mira i tolerancije, naročito nakon rata i stradanja, vrlo je  spor i mukotrpan posao, traži mnogo godina i energije, ljude i posvećenost, a sve se to u trenutku može srušiti, jer progres nije jednosmjeran proces, nije zagarantovan i malo nepažnje je dovoljno da se nova dostignuća ugroze".
Predsjednik Sabora Hrvatske Josip Leko kazao je da je prioritet njegove zemlje približavanje svih njenih susjeda evropskim i evroatlantskim integracijama, te da BiH i u tome ima posebnu podršku Hrvatske.
"U našem je interesu da BiH bude stabilna i da svim njenim konstitutivnim narodima i ostalima bude zagarantovana ravnopravnost i jednaki uslovi učestvovanja u političkom i privrednom životu zemlje.Trenutak u kojem se nalazimo jedan je od važnijih u istoriji ove regije. Za manje od mjesec dana Hrvatska ulazi u Evropsku uniju (EU). Uvjereni smo da će se blagotvorni učinak ovog događaja brzo osjetiti u cijeloj regiji, pa tako i u BiH, s kojom nas vežu posebne prijateljske i partnerske veze i dobrosusjedski odnosi", rekao je Leko.
Predsjednik Narodne skupštine Srbije Nebojša Stefanović kazao je da je ovaj skup predstavlja važan korak u nastavku regionalne saradnje.
"Srbija je posvećena ovoj vrsti saradnje kao putu ka snažnijim evropskim integracijama, ali i boljem odnosu između zemalja regiona.Prošlost treba ostaviti u prošlosti i treba razgovarati o budućnosti koja može da omogući  bolji i kvalitetniji život za sve ljude na ovim prostorima“, poručio je  Stefanović.
Predsjednik Skupštine Crne Gore Ranko Krivokapić rekao je da je parlamentarizam osnov izgradnje demokratija na ovim prostorima.
"Na Balkanu do 20. vijeka uvijek je bilo velikih dostignuća, ideja i velikih tvorevina, ali su padale za nekoliko godina u nedostatku liderstva, jer rat nije vođen glavama običnih ljudi, nego glavama elita.       
Zato je odgovornost ovakvih skupova i veća, jer parlamenti kao institucije imaju odgovornost više da se kao misionari ideja moraju jače suočavati sa trajnim predrasudama, strahovima i svim onim što je neprijatno u političkom životu, te imati institucionalnu i koncepcijsku prednost u odnosu na izvršnu vlast", rekao je Krivokapić.
Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Božo Ljubić rekao je da svi u BiH, kao i međunarodna zajednica, imaju odgovornost da osposobe BiH da ide brže ka evroatlantskim integracijama", dodajući da je to "moguće jedino ako se izgrade funkcionalne institucije".    
Na skupu je sudjelovalo 150 učesnika, među kojima su predsjednik RS Milorad Dodik, predsjednici parlamenata iz okruženja i predstavnici  političkog i vjerskog života.  Uvodnom plenumu prisustvao je i visoki predstavnik u BiH Valentin Incko, poslanik u Evropskom parlamentu Doris Pak.    Svrha održavanja skupa je da se pošalju poruke mira i tolerancije.

[[foto|607]]