Vijesti HR

Sigurnost je u BiH na zadovoljavajućoj razini

U Narodnoj skupštini Republike Srpske je, u organizaciji skupštinskog Odbora za bezbjednost, a uz potporu Razvojnog programa Ujedinjenih naroda (UNDP), održan sastanak na kojem su sudjelovali članovi Povjerenstva za sigurnost Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH, Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost BiH te Zajedničkog povjerenstva za nadzor nad radom Obavještajno-sigurnosne agencije BiH.

Na početku sastanka predstavnici UNDP-a su održali prezentaciju o Projektu jačanja kapaciteta cyber-sigurnosti u BiH, koji provodi ova međunarodna organizacija. U videoprezentaciji predstavljeno je na koji način može doći do hakiranja mobilnih telefona, a time i ugrožavanja rada samih institucija. Potom je stručno obrazloženo zbog čega je potrebno urediti zakonski okvir kako bi se ojačala zaštita podataka i internet-platformi institucija. Naglašeno je da je zaštita od cyber-napada ujedno i obveza zemlje na putu k EU. 

Istaknuto je da sredstva za ovu namjenu postoje i da je UNDP spreman pomoći u tom procesu, ali da su potrebni zakoni koji će regulirati područje zaštite od cyber-napada. 

Na početku rasprave o aktualnoj sigurnosnoj situaciji u BiH  predsjednik Odbora za bezbjednost Narodne skupštine Republike Srpske Vukota Govedarica rekao je da je sigurnosna situacija zadovoljavajuća te da najveću prijetnju predstavlja cyber-kriminal te organizirani kriminal i korupcija, migrantska kriza, špijunaža, sudjelovanje državljana BiH na stranim ratištima i terorizam.

Predsjednik Povjerenstva za sigurnost Zastupničkog doma Parlamenta FBiH Dragan Mioković složio se s tim da je stanje sigurnosti u BiH zadovoljavajuće, ali je dodao da percepcija javnosti odudara od stvarnog stanja. On je također upozorio na opasnosti od cyber-kriminala, podsjetivši na slučajeve koje je razotkrila Sky aplikacija, ističući da brine povezanost organiziranog kriminala s političkim i strukturama službi sigurnosti.

Dok pravosuđe ne počne raditi svoj posao, imat ćemo loše rezultate, jer problem kriminala ne smije biti političko pitanje, nego pitanje pravosuđa, rekao je Mioković. Istaknuo je također da je u fokusu javnosti u FBiH posljednjih mjeseci problem femicida, ističući da Republika Srpska prednjači u tom segmentu jer je nasilje nad ženama uneseno u Krivični zakonik RS-a, dok FBiH sada radi na tom problemu. 

Nakon uvodnih obraćanja članovi skupštinskih odbora i povjerenstava otvorili su raspravu o stanju sigurnosti i sigurnosnim izazovima, ističući da je o svim pitanjima i problemima potrebno razgovarati, čemu pridonosi današnji sastanak u Narodnoj skupštini Republike Srpske. 

Govoreći o problemima u sektoru sigurnosti, član Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost Parlamentarne skupštine BiH Sredoje Nović rekao je da su korupcija i kriminal pošasti koje razaraju svako društvo i ne daju mu ići naprijed, a kod građana stvaraju negativnu sliku ukupnog sigurnosnog stanja. 

Član Zajedničkog povjerenstva za nadzor nad radom OSA-e BiH Milorad Kojić je naglasio da bi ovakvim sastancima trebali nazočiti i predstavnici sigurnosnih službi kako bi prezentirali svoje podatke, ali i iznijeli prijedloge na koji način je potrebno unaprijediti zakonodavni okvir kako bi njihov rad bio bolji. 

Ovo je, inače, bio drugi zajednički sastanak povjerenstava za sigurnost oba entitetska parlamenta, a prvi je održan u Parlamentu FBiH.

 

FOTOGALERIJA