Vijesti

U Parlamentu Federacije BiH održana tematska sjednica i čitanje dokumentarne drame SEDAM

Komisija za jednakopravnost spolova Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, uz podršku Sarajevskog otvorenog centra i Medice Zenica, organizirala je tematsku sjednicu pod nazivom „Trenutno stanje ljudskih prava žena u Federaciji Bosne i Hercegovine“ u zgradi federalnog Parlamenta.                                     

Iako se u proteklih 20 godina postigao značajan napredak kada je riječ o ljudskim pravima žena i ravnopravnosti spolova, žene su još uvijek često diskriminisane, te u neravnopravnom položaju. Naročito višestruko deprivilegovane žene se nalaze u teškom položaju u našem društvu. Ova tematska sjednica imala je za cilj da ponudi presjek trenutnog stanja te da predstavi izazove i prioritete za 2016. godinu.

U okviru programa, organizirano je i čitanje revolucionarne dokumentarne drame SEDAM koja je bazirana na intervjuima sa sedam aktivistkinja za prava žena: Ferida Azizi (Afganistan), Inez Mccormack (Sjeverna Irska), Marina Pisklakova-Parker (Rusija), Annabella de Leon (Gvatemala), Mukhtar Mai (Pakistan), Mu Sochua (Kambodža) i Hafsat Abiola (Nigerija). Teške životne priče ovih sedam žena i njihova borba predstavljaju nevjerovatan izvor inspiracije za borce i borkinje za ljudska prava širom svijeta.

Kako bi ukazali/e na nasilje nad ženama i neravnopravnost žena u bosanskohercegovačkom društvu, sedam zastupnica i zastupnika učestvovali su u čitanju teksta drame: Vesna Švancer, Jasna Duraković-Hadžiomerović, Darjana Katić, Kenela Zuko, Alma Kratina, Damir Mašić, i Dennis Gratz.

Prije samog čitanja, sve prisutne pozdravio je predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine Edin Mušić i zamjenik američke ambasadorice u BiH Paul Horowitz.

„Brojni oblici nasilja nad ženama predstavljaju ozbiljno kršenje ljudskih prava žena i glavnu prepreku ostvarivanju jednakosti između žena i muškaraca. Međutim, s obzirom na nasljeđenu prošlost, ratna zbivanja i ambijent posttranzicijskog perioda, kada su ljudska prava u znatnoj mjeri bila narušena, u novije vrijeme je njihov položaj znatno popravljen, a segment legislative se intenzivno usklađuje sa zakonskim aktima naprednih evropskih zemalja u ovoj oblasti. Veoma je važno naglasiti da su u ustavnoj materiji Bosne i Hercegovine zagarantovana ljudska prava i u tom smislu smo u istoj ravni naprednih zemalja“, kazao je Mušić.

Na ovaj događaj pozvani/e su svi/e zastupnici/e i delegati/kinje Parlamenta Federacije, ministri/ice Vlade Federacije, predstavnici/e parlamenata i institucija države, entiteta i kantona, te predstavnici/e organizacija civilnog društva, medija, političkih stranaka, međunarodnih organizacija i diplomatskih misija u BiH.

 

 

[[foto|1479]]